
Tags
Foredrag og debat- Date
- Tid
- 17:00 - 19:00
- Pris
- .: Gratis
- Sted
- Lilletrommen
- Bibliotek
- Hørsholm Bibliotek
- Adresse
-
Bibliotekstorvet 1
2970 Hørsholm
Danmark
Diskussionen om EU og EU’s rolle i verden er som emne i den politiske virkelighed, vi lever i, aktuelt som aldrig før. Denne eftermiddag sætter vi spot på EU med en af landets fremmeste EU-kendere og tidligere minister Connie Hedegaard.
EU-kritiske partier stormer frem og Brexit i England blev en realitet. Flere og flere lande tvivler på, hvad de får ud af EU-medlemskabet, og om de kan klare sig bedre selv, og hos en del borgere er politikerleden udtalt. Men er EU problemet - eller snarere en del af løsningen? Er EU de andre "nede i Bruxelles" - eller er Europa også os? Hvem vinder ved et svagere EU? Og hvad kan EU og de europæiske politikere gøre bedre, hvis de vil genvinde befolkningernes tillid? I dette skarpe og oplysende Connie Hedegaard-foredrag fortæller hun om sine egne oplevelser i det europæiske maskinrum. Vel er det bøvlet med EU. Men hvad sker der, hvis EU går i opløsning?
Om Connie Hedegaard
Connie Hedegaard er tidligere EU-kommissær og dansk minister og kendt for sit engagement i klima- og miljøpolitik. Hedegaard blev første gang valgt ind i Folketinget i 1984 og var politisk ordfører for Det Konservative Folkeparti. Efter en periode som journalist for Berlingske Tidende og vært på Deadline vendte hun tilbage til politik i 2004 som miljøminister, minister for nordisk samarbejde og senere som klima- og energiminister. Hun ledede FN’s klimakonference i København i 2009 og var EU’s klimakommissær fra 2010 til 2014.
Connie Hedegaard er anerkendt med flere priser og har været på Times’ liste over de 100 mest indflydelsesrige personer i verden. Hun er også bestyrelsesformand for OECD’s Round Table for Sustainable Development og bestyrelsesmedlem i virksomheder som Danfoss, BBVA og Kirkbi Holding.
Arrangementet er finansieret med tilskud fra Europa-Nævnet. Ansvaret for indholdet er alene Hørsholm Biblioteks.
OBS! billetter vil være tilgængelige her på siden omkring 8 uger før.