Til kamp mod Alzheimers sygdom
- Tid
- 11:00 - 18:00
- Sted
-
Hørsholm Bibliotek
Bibliotekstorvet 1,
2970 Hørsholm - 1. sal
Bibliotek
Hørsholm BibliotekHvilket minde vil du nødigst vinke farvel til, hvis alzheimers eller en anden demenssygdom en dag skulle ramme dig og din hukommelse? Og hvorfor findes der ikke nogen kur?
Det er nogle af de spørgsmål, udstillingen ’Til kamp mod Alzheimers sygdom’ stiller.
Kom forbi udstillingen og find (nogle af) svarene. Og følg forskningens årelange jagt på medicin, der virker, og hør forskerens forklaring på, hvorfor sygdommen rammer nogle mennesker hårdere end andre.
Alzheimerforeningen skriver på deres hjemmeside, at Alzheimers sygdom er den hyppigst forekommende type af demenssygdom. Nationalt Videnscenter for Demens estimerer, at der i Danmark er ca. 103.000 mennesker på 65 år eller derover, som lever med demens. Antallet forventes at vokse til mere end 146.000 mennesker i 2040 som følge af en stigende ældrebefolkning. Mange vil derfor enten direkte eller indirekte blive ramt af eller være i tæt berøring med sygdommen. Udstillingen er et lille vindue ind til mere viden om sygdommen, så vi alle forhåbentlig kan blive klogere.
Udstillingen er skabt i samarbejde mellem forsker Kristian Juul-Madsen (Aarhus Universitet), Århus Stiftstidende og tegner Line Høj Høstrup og en del af et projekt ledet af Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Her arbejder nogle af Danmarks allerdygtigste tegneserietegnere arbejdere sammen med lokale medier og naturvidenskabelige forskere om at formidle vigtig videnskab i tegnet form. Projektet er støttet af Novo Nordisk Fonden.
Læs mere på projektets website: www.visuelvidenskab.dk
GRATIS ADGANG