ÅBNINGSTIDER KONTAKT KURSER VEJVISER
// biblioteket.horsholm.dk  >>  arrangementer
ARRANGEMENTER
Adresse
Efterårets oplevelser voksne

Hørsholm Egns Museum logo

Djævlen og Struensee
Dronning Caroline Mathilde

Gratis lokalhistoriske lørdagsforedrag om 1700-tallet
Foredragene foregår i Børneteatersalen i kælderen under biblioteket. Der kræves ikke billetter.

Lørdag den 11. september kl. 11-12
Onde grever- pressehetzen mod Struensee
v/ historiker Peter M. M. Christensen

Da J. F. Struensee indførte trykkefrihed i Danmark i 1772, satte han en bølge af skriverier i gang, som kulminerede i en pressehetz mod ham selv efter hans arrestation. Hørsholm Egns Museum har en stor samling af smædeskrifterne, som er præget af kyniske og skadefryd, men også humor og folkevid.

Lørdag den 18. september kl. 11-12
Hørsholms tre dronninger i 1700-tallet
v/historiker Lisbet Hein

Danmark havde adskillige dronninger gennem 1700-tallet, men tre af dem var særligt tilknyttet Hørsholm: Frederik den 4.'s dronning Louise, Christian den 6.'s dronning Sophie Magdalene og Christian den 7.'s dronning Caroline Mathilde. Hør om de tre meget forskellige dronninger og kvindeskæbner og om deres tilknytning til Hørsholm.

Lørdag den 25. september kl. 11-12
Landboreform eller moderne udbytning og politisk spin?
v/historiker Hans Jørgen Winther Jensen

Kongerigets første landboreform blev ført ud i livet her i Hørsholm i 1761 og i 1766 blev landets første mindesmærke for en landboreform opsat. Foredraget behandler baggrunden for reformen. Hvilke motiver lå bag reformen og hvilken virkning fik den? Blev bøndernes produktion påvirket og hvad fik enkedronning Sophie Magdalene ud af reformen?

Reality høns Torsdag den 16. september klokken 19
Moderne mediekultur og reality
v/Anne Jerslev

Kan det blive mere pinligt, frustrerende og samtidig så dybt fascinerende? Hvorfor er reality tv, som fx Paradise Hotel så populært?

Anne Jerslev Professor ved Institut for Medier, Erkendelse og Formidling ved Københavns Universitet, forsker i aktuel mediekultur og fortæller ved foredraget om iscenesættelsen af virkeligheden, sladder og popkultur. Hvor går grænsen?

Billetter 40 kr.
Bemærk datoen!
Elisabeth Due
Legeskolen logo
Onsdag den 22. september klokken 19
Giv dit barn læselyst og skriveglæde
v/Elisabeth Due

Bliv inspireret og få værktøjer til hvordan du kan sprogstimulere dit barn og bruge hverdagssituationer til at lege og øve læsning med dit barn. Legeskolen gør læsning og skrivning til en leg for de 1-7 årige børn. Der vil være mulighed for at købe legeskolens produkter,

Elisabeth Due er 40 år og er uddannet cand.merc. i strategi og ledelse og tidligere kommunikationsrådgiver på PR-bureauer.
Hendes mål er at udvikle legetøj, der kan gøre det sjovt for små børn at lære at læse. Hun arbejder ud fra anerkendte læseteorier til at udvikle sprog-stimulerende legetøj og aktiviteter.

Billetter 40 kr.

Forsidefoto: Min broders vogter Onsdag den 6. oktober klokken 19
Min broders vogter
v/Leif Davidsen

Oplev en aften med en af Danmarks mest populære forfattere. Leif Davidsen har arbejdet over 20 år som udenrigsjournalist og skrevet en række faktabøger og romaner.

Min broders vogter er en roman om krig, kærlighed, kynisme og idealisme. Vi følger den 25-årige Magnus i 1930erne med økonomisk depression og bliver taget med til Den spanske borgerkrig og Stalins Sovjetunionen. I foredraget kommer Davidsen ind på sit liv som forfatter og journalist og lægger op til debat og spørgerunde.

Arrangementet præsenteres i samarbejde med Nykredit. Gratis billetter hentes i banken.

Per Wium Onsdag den 27. oktober klokken 19
Beatles for alle
v/Per Wium

Kom tæt på Beatles' metode, tæt på McCartney og Lennon som på samme tid var partnere og konkurrenter og tæt på Beatles' særlige måde at bruge sangstemmerne på. Per Wium fortæller hvordan musikken blev til og om den unikke og originale "beatleslyd". 

Per Wium har været musiker i en række danske bands, været programvært og senere chef i DR. I dag er han foredragsholder og specialist i The Beatles og deres musik.

Billetter 40 kr. 
Forsidefoto: De renes land
Puk Damsgaard Andersen
Torsdag den 4. november klokken 19
Mød kvinden der er uønsket i Pakistan
v/Puk Damsgaard Andersen

Mød Jyllands-Postens korrespondent, der er erklæret uønsket i Pakistan og udvist trods massive protester. Hør hvordan det er at arbejde i ”verdens farligste land”, om den dramatiske udvisning og om et andet og mere ukendt Pakistan, som hun har oplevet indefra i næsten tre år.

Hør også om bogen ”De renes land” som hun selv beskriver sådan:

”På min rejse har jeg mødt tre kvinder, som har gjort et særligt indtryk. Denne bog handler om disse tre kvinder, deres brogede omgangskreds af familie og venner og deres vidt forskellige liv i ”De renes land”. De har vist mig en tillid, lukket mig ind i deres helligste rum og indviet mig i deres mest forbudte tanker. Takket være dem kan jeg berette om Pakistans unge generation. Om en personlig viljestyrke, der fascinerer. Om nationale perspektiver, der skræmmer. Om et land midt i en krise- og brydningstid.”

Billetter 40 kr. 

Hanne Rolsted Jensen Onsdag den 10. november klokken 19
Overgangsalder - kællingefeber, kvindelighed og karriere
v/Hanne Rolsted Jensen

Bliv guidet gennem overgangsalderens hedeture, nedture og humørsvingninger. Mange kvinder frygter overgangsalderen - at sige farvel til ungdom, seksuel tiltrækningskraft og det gode udseende og hvad med karrieren og synligheden i samfundet?

”Overgangsalderen er bare en af mange faser i livet. Når kvinder i snit bliver 80 år gamle, er det da absurd, hvis det skulle være slut, når der stadig resterer 30 år med en masse fantastiske muligheder”

Billetter 40 kr. 


Bærbar pc


netmedier
Tirsdag den 9. november klokken 11
Torsdag den 11. november klokken 16
Intro og workshop om digitale medier

Lær at bruge Filmstriben.dk, BibZoom.dk, Netlydbog.dk og E-bøger. Du kan gratis og lovligt streame film og downloade musik og litteratur på din pc og overføre til mp3-afspiller.

Mandag den 22. november klokken 16
Onsdag den 24. november klokken 11
Intro og workshop om digital litteraturinspiration

Få ideer til gode bøger fra Litteratursiden.dk og Krimisiden.dk. Lær at finde anmeldelser i Bibliotek.dk og Infomedia.dk samt forfatteroplysninger og fortolkninger via netbaserne Forfatterweb og Literature resource Center.


Skat logo




TastSelv borger
Tirsdag den 23. november klokken 11
Kom i gang og kom videre med SKATs digitale tilbud

SKAT vil vise, hvordan du betjener dig selv på nettet:

  • Hvordan finder du love og regler?
  • Hvordan ser du de oplysninger SKAT har på dig?
  • Hvordan kan du let på et overblik over dine skatteforhold?
  • Hvordan ændrer du forskuds- eller årsopgørelse?
  • Har du avance eller tab fra aktiehandel med på årsopgørelsen?
  • Har du styr på dine fradrag?

 Store mødelokale på 1. sal.

Hørsholm Bibliotek
Bibliotekstorvet 1
2970 Hørsholm
Telefon 4849 5750
Telefax 4849 5762
horsbib@horsholm.dk
biblioteket.horsholm.dk
 
Værktøjskassen

 





  


 

Sidst opdateret: 06-09-2010